Select Page

With 57 votes from Nuevas Ideas and its allies, the Legislative Assembly approved this Wednesday to extend the term of Óscar Alberto López Jerez as President of the Supreme Court of Justice (CSJ) and the Constitutional Chamber until September 23, 2024.

The proposal was presented by lawmaker Caleb Navarro from Nuevas Ideas and was approved with a procedural waiver without any discussion or comments from the legislators.

López Jerez was elected magistrate for the term that began on September 23, 2015, serving in the Civil Chamber. However, on May 1, 2021, he was appointed by Nuevas Ideas and its allies as President of the Judiciary and the Constitutional Chamber until June 30 of that year, after dismissing the magistrates of that Chamber without following due process.

Subsequently, on June 30, 2021, he was re-elected to lead the Judiciary until June 30, 2024.

The project ensures that the magistrate has performed his role “with diligence, impartiality, independence, with high knowledge in constitutional matters” and that he meets legal requirements. They even state that he has no formal or material ties to any political party.

In September this year, the terms of magistrates Leonardo Ramírez Murcia, Civil Chamber member; Dafne Yanira Sánchez de Muñoz, also a Civil Chamber member; Sergio Luis Rivera Márquez, Administrative Litigation Chamber member; and Paula Patricia Velásquez Centeno, also an Administrative Litigation Chamber member, will also end.

López Jerez participates in the selection process of the National Judiciary Council (CNJ) for candidates to the CSJ for the 2024-2033 term.

EDH: https://www.elsalvador.com/noticias/nacional/nuevas-ideas-amplia-periodo-del-presidente-de-la-csj-hasta-septiembre/1151714/2024/

Nuevas Ideas amplía periodo del presidente de la CSJ hasta septiembre

Con 57 votos de Nuevas Ideas y sus aliados, la Asamblea Legislativa aprobó este miércoles ampliar el periodo de Óscar Alberto López Jerez como presidente de la Corte Suprema de Justicia (CSJ) y de la Sala de lo Constitucional hasta el 23 de septiembre de 2024.

La propuesta la presentó el diputado Caleb Navarro, de Nuevas Ideas, y se aprobó con dispensa de trámites sin ninguna discusión o comentario de parte de los legisladores.

López Jerez fue electo magistrado para el periodo que inició el 23 de septiembre de 2015, desempeñándose en la Sala de lo Civil. Pero el 1 de mayo de 2021 fue nombrado por Nuevas Ideas y sus aliados como presidente del Órgano Judicial y de la Sala de lo Constitucional hasta el 30 de junio de ese año, luego de destituir a los magistrados de dicha Sala sin seguir el debido proceso.

Posteriormente, el 30 de junio de 2021 fue reelecto en el cargo al frente del Órgano Judicial hasta el 30 de junio de 2024.

El proyecto asegura que el magistrado ha desempañado su cargo “con diligencia, imparcialidad, independencia, con altos conocimientos en materia constitucional” y que cumple con los requisitos legales. Incluso señalan que no tiene vinculación formal ni material a ningún partido político.

En septiembre de este año también finalizan su periodo de funciones los magistrados Leonardo Ramírez Murcia, vocal de la Sala de lo Civil; Dafne Yanira Sánchez de Muñoz, también vocal de la Sala de lo Civil; Sergio Luis Rivera Márquez, vocal de la Sala de lo Contencioso Administrativo, y Paula Patricia Velásquez Centeno, también vocal de dicha Sala.

López Jerez participa en el proceso del Consejo Nacional de la Judicatura (CNJ) para selección de candidatos y candidatas a la CSJ para el periodo 2024-2033.

EDH: https://www.elsalvador.com/noticias/nacional/nuevas-ideas-amplia-periodo-del-presidente-de-la-csj-hasta-septiembre/1151714/2024/